0

פרכוס ואפילפסיה, מה ההבדל?

פרכוס ואפילפסיה, מה ההבדל?

בקצרה, פרכוס זה תסמין ואליו אפילפסיה היא הפרעה נוירולוגית. רק 25% מהאנשים שחוו פרכוס סובלים מאפילפסיה. חשוב להבין שלא כל אדם שמפרכס סובל מאפילפסיה, אך אדם שסובל מאפילפסיה, סביר שיפרכס.

מהו פרכוס?

פרכוסים הינה תופעה שכיחה למדי, ולה גורמים רבים. כ-10% מהאוכלוסייה יחוו פרכוס בודד במהלך חייהם.

פרכוס מוגדר כפעילות חשמלית מוגברת, בלתי תקינה וחולפת של תאי העצב של המוח. התסמינים שמופיעים בעקבות הפעילות החשמלית הלא תקינה משקפים את האיזור במוח שמושפע מאותה פעילות חשמלית. (כלומר הופעת פרכוס ביד יצביע על כך שהאיזור השולט על אותה יד מופעל על ידי פעילות לא תקינה).

פרכוסים בדרך מתבטאים בתופעות מוטוריות תחושתיות או התנהגותיות, הנמשכות משניות ספורות ועד מספר דקות. ניתן לסווג את סוג הפרכוסים לשלושה עיקריים:

  1. התקפי ניתוק Absence))- זהו התקף קצר הנמשך בין 10-30 שניות, ומתבטא בבהייה בחלל ולעיתים מלוּוה בתנועות קלות כמו מצמוצים או ליקוק השפתיים. במהלך התקף כזה החולה אינו מודע לסביבתו, אינו נשמע להוראות שנותנים לו ולאחר ההתקף אינו זוכר את שאירע לו.
  2. התקפים מיוקלוניים Myoclonic seizures))- התקפים אלה מתבטאים בהתכווצות שרירים קצרה, פתאומית ובלתי רצונית של גפה אחת או כל הגוף.
  3. התקף טוני-קלוני או גראנד מאל (Generalized tonic-clonic seizures)- ההתקף “המפורסם ביותר”. מתבטא באובדן הכרה פתאומי המלוּוה בשלב הראשון בנוקשות של הגוף ולאחר מכן ברעד עז בכל הגוף. לעיתים מלוּוה ההתקף גם באובדן השליטה על הסוגרים (לרוב מדובר בבריחת שתן ולעיתים גם בבריחת צואה), ביציאת קצף מהפה ובנשיכת הלשון.

מהם הגורמים לפרכוסים?

לפרכוס סיבות רבות, כגון, מחסור בשינה, חום גבוה, מחלות מסויימות הקשורות למוח, הרעלות, נטילת תרופות מסוימות, דימום מוחי, פגיעת ראש וגידולים ורבים אחרים. הסיבה העיקרית לפרכוסים היא מחלת האפילפסיה.

מהי אפילפסיה?

אפילפסיה היא הפרעה נוירולוגית במוח, שגורמת להפרעה בפעילות החשמלית של תאי העצב במוח ובכך גורמת לפרכוסים. לחולי אפילפסיה יש מספר גורמים (טריגרים) להופעת הפרכוס, בהם נמנים הבזקי אור, צפצוף חזק, חסך בשינה, ירידה או עליה ברמת הסוכר או המלח בדם, חבלה בראש, מחסור בחמצן ורבים אחרים.

הטיפול באפילספיה הוא בדר”כ תרופתי, בשילוב הימנעות מאותם טריגרים שעלולים לגרום להופעתם של הפרכוסים.

חשוב לדעת– פרכוסים עלולים להיות מסכנים חיים, הם מעמידים את הנפגע בסכנה חמורה לחבלות פיזיות, ירידה ברמת החמצן בדם ובמוח, סיבוכים נפשיים ואפילו מוות.

חשוב לדעת איך לגשת ולטפל באדם מפרכס כדי למנוע פגיעה נוספת ואפילו להציל את חייו. את הטיפול נלמד ונתרגל בקורס העזרה הראשונה של נקר מדיק.