0
ספק מורשה לקורסי עזרה ראשונה משרד החינוך

איך מרגיש זעזוע מוח?

זעזוע מוח

​כולנו משתמשים במונח, אבל שאלתם את עצמכם  מהו זעזוע מוח?

ההגדרה של זעזוע מוח היא “שינוי במצב ההכרה הנגרם כתוצאה מחבלת ראש טראומטית בעוצמה קלה עד בינונית”. הטראומה יכולה להיות כתוצאה מפגיעה קהה בראש (מכה ישירה) או כתוצאה מתנועה חדה של הראש שבה מופעלים כוחות האצה וכוחות האטה פתאומיים.

 

מהי השכיחות של זעזוע מוח?

מדובר בתופעה מאוד שכיחה. בארצות הברית מדווחים מדי שנה על כ־2.5 מיליון מקרים של זעזוע מוח, והמספרים האמיתיים הם ככל הנראה גבוהים יותר.

 

מהן הסיבות השכיחות לזעזוע מוח?

אלה הן הסיבות העיקריות לזעזוע מוח במדינות כמו ישראל, לפי סדר שכיחותן:

  1. תאונות אופנוע ואופניים.
  2. נפילות.
  3. תאונות עבודה.
  4. תקיפות.

בקרב מבוגרים נפילה היא הסיבה השכיחה ביותר לזעזוע מוח, ובקרב צעירים – תאונות אופנוע ואופניים. חבלות ראש שכיחות גם בסוגי ספורט שונים ובצבא.

 

הסימנים של זעזוע מוח

זעזוע מוח גורם למספר סימנים אופייניים, הכוללים:

איבוד הכרה זמני – בדרך כלל זעזוע מוח גורם לאבדן הכרה של מספר שניות, ובמקרים חריגים לאבדן הכרה של מספר דקות. מסיבה זו חשוב מאוד לציין בפני הרופאים את אבדן ההכרה, וללכת להיבדק בכל מקרה של אבדן הכרה אחרי חבלת ראש.

בלבול – חולים הסובלים מזעזוע מוח מבולבלים מאוד ולא יודעים היכן הם נמצאים ולא מבינים מה קרה. בדרך כלל, בלבול יכול להימשך מספר שעות, ובמקרים חריגים ביותר גם לאורך ימים עד שבועות.

אובדן זיכרון – אחד המאפיינים החשובים של זעזוע מוח הוא הפרעות זיכרון בהן החולים מתקשים ליצור זיכרונות חדשים מרגע האירוע, או מצב  בו החולים לא זוכרים מידע מהעבר. בדרך כלל הפרעת הזיכרון חולפת, ובהתאם לחומרת הפגיעה תוך מספר ימים הזיכרון חוזר לקדמותו.

כאבי ראש וסחרחורות – במקרים רבים, אנשים שעברו זעזוע מוח יתלוננו על כאב ראש באזור החבלה, והרגשה של לחץ בתוך הראש. בנוסף, יכולה להופיע סחרחורת וצפצופים באוזניים.

בחילה והקאות – הופעה של בחילה והקאות נחשב לממצא מדאיג במקרים של זעזוע מוח מכיוון שהוא מכוון לעליה בלחץ התוך גולגלתי. ולכן, במידה ועדיין לא בוצע צילום CT, הופעה של בחילה והקאות מחייבת בדיקת הדמיה באופן מיידי.

עייפות – לאחר חבלת ראש, פצועים רבים ישנוניים ועייפים מאוד. הישנוניות יכולה להיות כחלק מהירידה במצב ההכרה, אך גם ללא קשר יכולה להופיע עייפות קשה.

ואיך נרצה לטפל בזעזוע מוח?

הדרך הטובה ביותר לטפל בזעזוע מוח היא לנוח מספר ימים ולאפשר למוח להחלים.

במידה והמטופל מאבד הכרה אנו נצטרך לעבוד לפי סכמת ההחייאה .

לא בטוחים שאתם יודעים את סדר הפעולות, מעוניינים לבצע רענון לקורס העזרה הראשונה ?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!